Vrste kontraceptivne zaštite
Odaberite najbolji vid kontracepcije za sebe
PREPORUČITE
Šta je kontracepcija?—Oralna kontracepcija – pilula—Pilula za dan posle—Intrauterina kontracepcija—Mehanička i hemijska kontracepcija—Prirodne metode kontracepcije—Sterilizacija
Osnovni koncept savremene medicine i perinatologije je pravo svakog deteta da se rodi telesno, duševno i emocionalno zdravo. Da bi do toga došlo, svaki par je u obavezi da se bavi planiranjem porodice. Planiranje porodice je pravo i dužnost roditelja koji, za ostvarivanje želje za potomstvom, na raspolaganju imaju različite metode.
Tako, za sprečavanje neželjene trudnoće imamo dve mogućnosti:
- da sprečimo začeće, ili
- da prekinemo neželjenu trudnoću.
Kako smo u 21. veku, ja imam duboko ubeđenje da će prekid neželjene trudnoće, abortus, kao višedecenijski metod planiranja porodice u Srbiji, u potpunosti zameniti, kao i svuda u svetu, metod sprečavanja neželjene trudnoće.
Šta je kontracepcija?
Kontracepcija podrazumeva skup metoda, postupaka i sredstava kojima sprečavamo nastanak začeća, odnosno neželjenu trudnoću. Idealno kontraceptivno sredstvo treba da bude neškodljivo, delotvorno, prihvatljivo, povratnog dejstva i jeftino. Kontraceptive primenjuju uglavnom žene, a za muškarce postoje kondomi, prekinut snošaj i sterilizacija. Kontracepciju treba koristiti od početka seksualne aktivnosti, pa do 6-12 meseci posle menopauze.
Postoje sledeće kontraceptivne metode:
- Hormonska kontracepcija,
- Intrauterina kontracepcija,
- Mehanička i hemijska kontracepcija,
- Prirodne metode kontracepcije,
- Sterilizacija.
Oralna kontracepcija – pilula
Saznanje da tokom trudnoće ne dolazi do ovulacije, dalo je ideju da bi stvaranje takvih okolnosti u organizmu žene moglo obezbediti sprečavanje neželjenog začeća. Realizaciju takve mogućnosti obezbedilo je otkrivanje hormona jajnika estrogena i progesterona tridesetih godina prošlog veka. Sredinom prošlog veka, uspešno su sintetisana jedinjenja slična prirodnom progesteronu koja deluju kada se koriste oralno, nakon čega su se ispitivanja sa sintetičkim estrogenima i gestagenima, u različitim kombinacijama i koncentracijama, pokazala kao potpuno efikasna u sprečavanju ovulacije. Tako je 1959. godine, registrovan prvi oralni hormonski kontraceptiv.
Do danas je proizvedeno dosta kontraceptivnih tableta, maksimalno usavršenih u smislu minimalne doze hormona, vrste hormona sa najboljim efektom, koji imaju beznačajne nuspojave i imaju dominantno pozitivna dejstva na zdravlje žene uopšte, kao i reproduktivno zdravlje.
Kombinovana oralna kontracepcija sprečava ovulaciju, utiče na karakteristike materične sluzokože u smislu nemogućnosti da se implantira oplođena jajna ćelija, smanjuje viskoznost cervikalne sluzi i umanjuje pokretljivost jajovoda. Uz to, ima niz dobrih efekata na organizam jer obezbeđuje redovne menstruacije, koje nisu obilne ni bolne, utiče dobro na kožu i kosu. Smatra se da protektivno utiče na malignitete creva i jajnika, a ne utiče na malignitete dojke. Preporučuje se svim zdravim osobama, a kontraindikovana je kod teških kardiovaskularnih oboljenja, tromboflebitisa, malignih oboljenja i nekih hroničnih ili autoimunih bolesti. Na tržištu postoji više vrsta (Yasmin, Mercilon, Logest, Jeanine, Diane 35), za svakoga prema potrebama. Imaju najveći kontraceptivni učinak.
Pilula za dan posle
U hormonsku kontracepciju spadaju i transdermalna kontracepcija, koji se primenjuju jednom nedeljno, kao i preparati sa dugotrajnim delovanjem, kao što su injekcije, potkožni implanti i svima poznate pilule za postkoitalnu kontracepciju, tzv. "pilula za dan posle" koja se koristi nakon rizičnog odnosa, bilo da su u pitanju plodni dani ili u slučaju da nije uspeo naki drugi vid kontracepcije. Devojke se često odlučuju na ovakav vid kontracepcije, ali moraju biti veoma obazrive jer njihova primena nije bezazlena. U uputstvu obično piše da se mogu uzeti u roku od 72 sata nakon nezaštićenog odnosa, međutim, što ih pre uzmete, efekat je bolji, po mogućstvu unutar 2 sata od seksualnog odnosa. Mi ne savetujemo čestu upotrebu ovih tableta (maksimum 2 puta godišnje), jer one zapravo predstavljaju hormonsku bombu i mogu izazvati hormonske poremećaje u smislu produženih ili obilnih krvarenja, ili se mogu odraziti na hormonski status osobe. Često je bilo slučajeva kada su ove tablete uzete unutar 72 sata od nezaštićenog odnosa, ali je ipak došlo do trudnoće, čak spontanih pobačaja ili vanmaterične trudnoće.
Intrauterina kontracepcija
Poznato je da strana tela u materici imaju antifertilitetni efekat. Tako, početkom prošlog veka stiču se prva iskustva sa intrauterinim ulošcima (IUU), kod nas popularno nazvanim "spiralama". Deluju na nivou materice tako što ometaju biohemijsko sazrevanje endometrijuma i izazivaju enzimske promene u njemu, a ujedno deluju i spermatotoksično. Preporučuju se ženama koje su završile sa rađanjem ili imaju bar jedan porođaj. Aplikuju se kod prethodno pregledane i ispitane žene, idealno na kraju menstruacije (poslednji dan mensesa).
IUU mogu biti nemedicirani i medicirani. Nemedicirani su izrađeni od inertnog polietilenskog materijala, najlona ili nerđajućeg čelika. Mogu ostati u materici do menopauze, naravno uz redovne kontrole. Medicirani IUU sadrže bioaktivne materije, kao što su bakar i srebro, i hormone, a menjaju se na 4-5 godina, uz redovne kontrole. Na našem tržištu prisutan je IUS (intrauterini sistem) Mirena® koji sadrži gestagen u sebi, tako da osim kontraceptivnog, ima dobar učinak kod obilnih i iregularnih krvavljenja i drugih ginekoloških stanja.
Mehanička i hemijska kontracepcija
Upotrebom mehaničke kontracepcije sprečava se ulazak spermatozoida u cervikalni kanal materice. Tu spadaju kondomi, muški i ženski, ali nikada se ne koriste istovremeno. Dijafragmu čini čvrst obruč preko koga je navučena gumena membrana, stavlja se vaginalno pre seksualnog odnosa i ostavlja u vagini još najmanje šest sati posle odnosa. Cervikalne kape se prave od gume ili plastike u različitim veličinama i postavljaju se na grlić materice. Uglavnom se ne koriste. Vaginalni tamponi od platna, vune ili sunđera natopljeni sirćetom, limunovim sokom ili uljem koriste se kod nekih primitivnih naroda. Postkoitalna ispiranja takođe nalaze svoju primenu, ali treba imati u vidu da spermatozoidi prodiru u cervikalni kanal već za 90 sekundi nakon ejakulacije. Hemijska kontraceptivna sredstva deluju spermicidno i mehanički, jer se stavljaju u vaginu neposredno pre odnosa. Postoje u vidu vaginalnih krema, tableta, pasta, želea, pena, ABF i C filma. Stavljaju se u vaginu određeno vreme pre odnosa i imaju različito vreme delovanja. Na našem tržištu popularni su Pharmatex preparati.
Prirodne metode kontracepcije
Ove metode se zasnivaju na pretpostavci da do ovulacije dolazi samo jednom mesečno. Smatra se da žena koja ima ciklus od 28 dana, ima ovulaciju 14. dana ciklusa, najranije 2 dana pre ili 2 dana posle tog dana . Ako se uzme u obzir da su spermatozoidi najvitalniji 48 sati, a jajna ćelija živi 24 sata, fertilni period bi trajao od 10. do 17. dana ciklusa. Iskustva su pokazala da to u praksi ipak nije tako, a naročito nije primenljivo za žene koje imaju neredovne menstrualne cikluse, odnosno nemaju mensese na 28 dana.
Takođe, zna se da se u vreme ovulacije povećava bazalna temperatura tela za oko 0.3 stepena, pa se i merenje ove temperature koristi, mada danas više za osobe koje žele da ostanu u drugom stanju, a ne obratno. Najčešće primenjivan metod iz ove grupe je svakako prekinuti snošaj ili coitus interruptus, kada se odnos prekida pre ejakulacije, odnosno ejakulacija se ne izvrši u vagini. Metoda je nesigurna, budući da izvesna količina spermatozoida dospe u vaginu i pre ejakulacije.
Sterilizacija
Sterilizacija je operativni postupak kojim se muškarcu ili ženi definitivno oduzima reproduktivna sposobnost. U nekim zemljama zakonom i ustavom je definisana kao metoda regulacije fertilnosti, a u nekim se radi iz medicinskih razloga. Takođe su precizirani uslovi za njeno izvršenje. Ona se može izvršiti razboritoj, zdravoj osobi, starijoj od 35 godina, a da pritom zahvat ne ugrožava život. Kod žena, operacija podrazumeva podvezivanje ili resekciju jajovoda, a kod muškaraca, vazektomiju, resekciju semenovoda.
Prilozi iz iste kategorije
- Hormonska spirala — pitanja i odgovori
- Na koji način deluje hormonska spirala?
Hormonska spirala je plastični uložak T-oblika veličine samo nekoliko centimetara koji se postavlja u matericu, gde može ostati i do 5 godina. Sadrži manju količinu levonorgestrela – progestinskog hormona koji se postepeno otpušta i zaslužan je za delovanje spirale. Na taj način, minimalna količina dospeva u krv, a većina hormona ostaje lokalno gde i ostvaruje funkciju. Kontracepcijsko delovanje postiže se zgušnjavanjem cervikalne sluzi koja onemogućava spermatozoidima prolazak kroz cerviks i prodiranje u matericu gde bi mogli oploditi jajnu ćeliju. Osim toga, stanjuje sluznicu materice (endometrijum) čime može sprečiti implantaciju u matericu (prihvaćanje oplođene jajne ćelije), a kod nekih žena može sprečiti ovulaciju. Zahvaljujući stanjivanju endometrijuma, efikasna je metoda za lečenje prekomernog krvarenja tokom menstruacije.
- Kome je namenjena?
Više je vrsta hormonskih spirala različitih proizvođača koje imaju određene prednosti kod različitih grupa žena. Tako je Mirena namenjena ženama koje su već rađale, dok je za mlađe žene koje nisu rađale pogodnija Jaydess (uputstvo) spirala. Ona je nešto manjih dimenzija od Mirene i zaštitu pruža u razdoblju od 3 godine nakon umetanja. Ova vrsta kontracepcije posebno je korisna kod žena koje ne mogu koristiti metode oralne hormonske kontracepcije (na primer, zbog migrena). Spirala se može staviti u bilo kom starosnom dobu i delu menstrualnog ciklusa. Bitno je samo da žena u tom trenutku nije trudna i da nema upalu karlice (tokom poslednja 3 meseca) ili neki oblik ginekološkog karcinoma (karcinom cerviksa, karcinom endometrijuma). Ne preporučuje se ni ženama sa srčanim bolestima i ne lečenim polno prenosivim bolestima.
- Kako se postavlja?
Postavljanje spirale odvija se u ginekološkoj ordinaciji kao rutinski postupak bez anestezije i rezova – unosi se kroz vaginu i cerviks i postavlja u matericu, pri čemu taj proces traje samo nekoliko minuta. Tokom postupka, kod nekih žena javlja se nelagoda i bol u karličnom području. Nakon 4-6 nedelja potrebna je kontrola kako bi se osiguralo da je spirala ostala na postavljenom mjestu.
- Kako se održava?
Posebno održavanje spirale nije potrebno. Svakih mesec dana, žena bi trebala proveriti da li je spirala na svom mestu. To je jednostavan postupak, za koji je tokom umetanja edukovana. Uz mesečnu proveru, spirala može ostati 3-5 godina unutar materice, a moguće je izvaditi u bilo kom trenutku, pri čemu dolazi do trenutnog povratka plodnosti.
- Koje su prednosti hormonske spirale?
- Efikasnost veća od 99%;
- Može se koristiti ubrzo nakon porođaja i tokom dojenja;
- Dugotrajna zaštita (Jaydess 3, a Mirena 5 godina);
- Jednostavan postupak postavljanja;
- Reverzibilnost metode – očuvana plodnost nakon uklanjanja;
- Ne povećava telesnu težinu;
- Smanjuje menoragije (prekomerno menstrualno krvarenje);
- Koje su nuspojave?
Kod nekih žena mogu se pojaviti glavobolje, akne i osetljivost dojki, kao i bol u području karlice. Tokom prvih nekoliko meseci od postavljanja spirale, moguće su promene u menstrualnom ciklusu, sa nepravilnim krvarenjima ili izostankom menstruacije. Kod većine žena, te se promene smanjuju tokom vremena, a mali broj žena je bez menstruacije kroz celo razdoblje korišćenja spirale. Ozbiljne nuspojave izrazito su retke – prilikom postavljanja može doći do probijanja zida materice, a kasnije do razvoja upalne bolesti karlice. Moguće je i da spirala ispadne sa mesta postavljanja, nakon čega izostaje zaštita od trudnoće. Iako je metoda izrazito efikasna, do trudnoće u retkim slučajevima može doći, pri čemu je povećan rizik od ektopične (vanmaterične) trudnoće.
- Šta je IUS Mirena i čemu je namenjen?
Mirena® (uputstvo) je intrauterini dostavni sistem (IUS) koji se postavlja u matericu (uterus) gde polako otpušta hormon levonorgestrel. Može se koristiti za sledeća tri razloga:
- Kao efikasna, dugoročna i reverzibilna metoda kontracepcije.
- Za smanjenje menstrualnog krvarenja, ako patite od obilnih menstruacija (obilno menstrualno krvarenje).
- Ako ste u menopauzi, Mirena može da se koristi zajedno sa nekim od preparata estrogena kao deo hormonske supstitucione terapije (HST) radi zaštite sluzokože vaše materice.
Može da se koristi kao kontracepcija i zbog obilnog menstrualnog krvarenja dok se ne koriguje, ili do najduže 5 godina.
- Kako deluje Mirena?
Mirena sprečava trudnoću do pet godina nakon ubacivanja. Deluje tako što:
- Zgušnjava sluz u grliću materice i na taj način sprečava spermu da dosegne ili oplodi jajnu ćeliju;
- Tanji sluznicu materice i delimično suzbija ovulaciju.
- Kome je namenjena?
Mirena nudi efikasnu, dugoročnu kontracepciju. Može se koristiti kod žena u premenopauzi svih uzrasta, uključujući i tinejdžerke.
- Koje su prednosti korišćenja spirale Mirena?
- Eliminiše potrebu za prevremenim prekidom seksualnog odnosa;
- Može da ostane na mestu do pet godina;
- Može se ukloniti u bilo kom trenutku, nakon čega sledi brzi povratak u vašu normalnu plodnost;
- Može se koristiti za vreme dojenja, mada će vam lekar verovatno preporučiti da sačekate šest do osam nedelja nakon porođaja jer ranije umetanje spirale povećava rizik od povrede materice tokom postupka;
- Ne nosi rizik od neželjenih efekata povezanih sa metodama kontrole rađanja koje sadrže estrogen;
- Mirena može smanjiti menstrualno krvarenje nakon tri ili više meseci upotrebe. Oko 20% žena prestaje sa dobijanjem menstruacije nakon jedne godine korišćenja.
- Šta Mirena može da smanji?
- Jake menstrualne bolove i bolove povezane sa endometriozom;
- Rizik od karlične infekcije;
- Rizik od raka endometrija.
- Koje su koristi?
Zbog nekonzervativnih koristi, Mirena se često propisuje ženama sa:
- obilnim menstrualnim krvarenjima;
- grčevima ili bolnim sa menstruacijama;
- endometriozom;
- nenormalanim rastom sluznice materice (hiperplazija endometrija);
- nenormalanim rastom tkiva sluznice materice u mišićni zid materice (adenomioza);
- anemijom;
- miomima.
- Kada se ne savetuje upotreba?
Mirena nije prikladna za sve. Vaš lekar vam neće savetovati upotrebu Mirene ukoliko imate ili ste imali:
- rak dojke,
- rak materice ili rak grlića materice;
- oboljenje jetre;
- poremećaje materice, poput mioma, koji ometaju postavljanje ili zadržavanje Mirene;
- karličnu infekciju ili trenutnu upalna bolest karlice;
- neobjašnjivo vaginalno krvarenje.
- uzimate bilo koje lekove, uključujući proizvode bez recepta i biljne proizvode;
- imate dijabetes ili visok krvni pritisak;
- imate srčano oboljenje ili ste imali infarkt;
- imate migrene;
- imate problema sa zgrušavanjem krvi ili ste imali moždani udar;
- nedavno ste rodili ili dojite dete.
- Koji su rizici korišćenja Mirene?
Manje od 1% žena koje koriste Mirenu mogu ostati u drugom stanju. Ako zatrudnite tokom upotrebe Mirene, izloženi ste većem riziku od vanmaterične trudnoće - kada oplođeno jaje implantira van materice, obično u jajovod. Međutim, s obzirom da Mirena sprečava većinu trudnoća, žene koje je koriste manje su rizične od vanmaterične trudnoće od ostalih seksualno aktivnih žena koje ne koriste kontracepciju.
- Na šta treba obratiti pažnju?
Mirena je generalno sigurna. Ali važno je zapamtiti sledeće:
- Mirena ne štiti od seksualno prenosivih infekcija.
- U retkim slučajevima, ubacivanje Mirene izaziva perforaciju materice. Rizik od perforacije može biti veći ako se ubaci u postporođajnom periodu.
- Neželjeni efekti
Neželjeni efekti povezani sa Mirenom uključuju:
- glavobolju;
- bubuljice;
- osetljivost grudi;
- neredovna krvarenja, koja mogu da se poboljšaju nakon šest meseci upotrebe;
- promene raspoloženja;
- grčeve ili karlični bol.
- nikad niste bili trudni;
- imate teške ili duže menstruacije;
- imati jake menstrualne bolove;
- ranije se dešavalo da izbacite spiralu;
- ako ste mlađi od 20 godina;
- ako je Mirena ubačena odmah nakon porođaja.
- karličnu infekciju;
- upalu endometrija (endometritis);
- karcinom endometrija ili grlića materice;
- karlični bol ili bol tokom seksa;
- veoma jaku migrenu;
- značajan porast krvnog pritiska ili moždani udar ili srčani udar;
- moguće izlaganje seksualno prenosivim bolestima.
- Koji je postupak ugradnje spirale?
Vaš lekar će proceniti vaše sveukupno zdravlje i uraditi karlični pregled pre nego što ugradi Mirenu. Možda će biti potrebno da se urade analize na seksualno prenosive bolesti. Mirena se može umetnuti:
- U bilo koje vreme tokom menstrualnog ciklusa, ako niste trudni (možda će biti potrebno napraviti test za trudnoću kako biste potvrdili da niste trudni);
- Odmah po prekidu trudnoće;
- Odmah nakon porođaja vaginalno ili carskim rezom (mada ubacivanje odmah posle vaginalnog porođaja povećava rizik od izbacivanja Mirene).
Uzimanje nesteroidnih anti-inflamatornih lekova, poput ibuprofena, jedan do dva sata pre postupka, može pomoći u smanjenju grčeva.
- Kako teče postupak umetanja?
Mirena je obično ubacuje u matericu u ginekološkoj ordinaciji.Tokom postupka, vaš lekar će umetnuti spekulum u vaginu i očistiti vaginu i grlić materice antiseptičkim rastvorom. Mogu se koristiti posebni instrumenti za nežno poravnavanje vašeg cervikalnog kanala i materične šupljine, kao i za merenje njene dubine. Zatim će preklopiti horizontalne krake Mirene i postaviti uređaj u epruvetu za aplikator. Cev se ubacuje u kanal grlića materice, a Mirena pažljivo smešta u matericu. Kada se izvadi aplikator, Mirena će ostati na mestu. Treba skratiti Mirenine krajeve tako da ne strče previše u vaginu. Tokom umetanja Mirene, mogu se javiti grč, vrtoglavica, nesvestica ili sporiji ritam srca.
- Posle postupka
Jednom mesečno proverite da li Mirenina struna strči iz vašeg grlića materice. Pazite da ne vučete konce.
Otprilike mesec dana nakon ubacivanja Mirene, vaš lekar može proveriti da se Mirena nije pomerila i da proveri da li postoje znaci i simptomi infekcije.
- Kada se obratiti kekaru?
Dok koristite Mirenu, odmah se obratite svom lekaru ako:
- Mislite da ste možda trudni;
- Imate neobično teško, uporno vaginalno krvarenje;
- Imate bolove u trbuhu ili bolove tokom seksa;
- Imate neobjašnjivu temperaturu;
- Imate neobičan ili smrdljiv miris vagine, lezije ili čireve;
- Razvijte veoma jake glavobolje ili migrene;
- Imate žutilo kože ili očiju;
- Bili ste izloženi seksualno prenosivim bolestima;
- Više ne možete osetiti krajeve spirale ili vam se odjednom čine dužim;
Takođe je važno da se odmah obratite svom lekaru ako mislite da Mirena više nije na svom mestu. Vaš ginekoleg će proveriti lokaciju Mirene i, ako je pomerena, ukloniti.
- Kako se uklanja?
Mirena može ostati na mestu do pet godina. Da biste je uklonili, vaš lekar će verovatno upotrebiti pincete kako bi uhvatio žice spirale i lagano je povukao. Kraci spirale će se saviti prema gore dok se povlače iz materice. Lagano krvarenje i grčevi su česti tokom uklanjanja. U retkim slučajevima, uklanjanje može biti nešto složenije.
- Na koji način deluje hormonska spirala?