Pelvična inflamatorna bolest
Zapaljenje unutrašnih genitalnih organa
PREPORUČITE
Šta je PIB?—Simptomi—Kada se javiti ginekologu?—Dijagnoza—Uzroci—Lečenje—Komplikacije—Prevencija
Pod pelvičnim inflamatornim bolestima se podrazumeva čitav spektar zapaljenja u maloj karlici koji se mogu pojaviti izolovano na jedan organ ili zahvatiti više organa, pa čak i ceo trbuh.
Šta je PIB?
Pelvična inflamatorna bolest (PIB) je infekcija ženskog reproduktivnog sistema koji uključuje matericu, jajovode i jajnike. Svi delovi ženskih reproduktivnih organa mogu biti zahvaćeni raznim mikroorganizmima, od kojih su najčešće bakterije. Brza dijagnoza je imperativ radi sprečavanja daljeg širenja infekcije i stvaranja komplikacija. Lečenje se sprovodi antibiotskom terapijom, analgeticima i kortikosteroidima. Ukoliko je neophodno, pristupa se hirurškom lečenju.
Kod svih ovih oboljenja lepeza uzročnika je široka, a najčešće više od jednog uzročnika izaziva infekciju. Ovo dodatno otežava lečenje infekcije.
Simptomi
PIB često ne izaziva nikakve očigledne simptome. Većina simptoma je blaga i može uključivati jedan ili više od sledećeg:
- bol u karlici ili donjem delu stomaka;
- nelagodnost ili bol tokom seksa koji se oseća duboko u karlici (dispareunija);
- bol prilikom mokrenja;
- krvarenje između menstruacije i posle seksa;
- oblino menstrualno krvarenje;
- bolne menstruacije;
- neobičan vaginalni iscedak, posebno ako je žut, zelen ili zaudara.
Kada se javiti ginekologu?
Ukoliko osetite bilo kakve simptome, važno je javiti se ginekologu. Ako imate jak bol, trebalo bi da potražite hitnu medicinsku pomoć. Odlaganje lečenja PIB-a ili ponavljanje epizoda PIB-a može povećati rizik od ozbiljnih i dugotrajnih komplikacija.
Dijagnoza
Ne postoji jednostavan test za dijagnozu PIB. Dijagnoza se zasniva na vašim simptomima i nalazu osetljivosti tokom vaginalnog pregleda. Ginekolog će vam uzeti bris vagine i grlića materice, ali negativni brisevi ne isključuju PIB. Veliki udeo u dijagnozi predstavlja ultrazvučni pregled, kao i podaci o vašim simptomima zajedno sa krvnom slikom (povećani broj leukocita, CRP, sedimentacija).
Uzroci
Većina slučajeva inflamatorne bolesti karlice (PIB) je uzrokovana bakterijskom infekcijom koja se širi iz vagine ili grlića materice do reproduktivnih organa naviše. Mnoge različite vrste bakterija mogu izazvati PIB. U mnogim slučajevima, bolest je uzrokovana seksualno prenosivom infekcijom, kao što su hlamidija ili gonoreja.
Smatra se da je još jedan tip uzročnika koji se zove mikoplazma hominis sve više odgovoran za slučajeve PIB. U mnogim drugim slučajevima, to je uzrokovano bakterijama koje inače žive u vagini. Dokazano je da intrauterusni ulošci (spirala) povećavaju rizik za infekcijom 3 do 5 puta. Česti uzroci su nesterilno korišćenje instrumenata kod ginekologa, ginekološle operacije, kiretaže, postavljanje spirale itd.
Lečenje
Ako se dijagnostikuje u ranoj fazi, PIB se može lečiti antibioticima, čije lečenje obično traje 14 dana. Dobićete mešavinu antibiotika kako biste pokrili najverovatnije infekcije, a često i injekciju, kao i tablete. Važno je završiti celokupnu terapiju i izbegavati seksualne odnose tokom ovog perioda, kako biste osigurali da se infekcija očisti. Vaši nedavni seksualni partneri takođe moraju biti testirani i lečeni kako bi se sprečilo da se infekcija vrati ili proširi na druge.
Komplikacije
- Jajovodi mogu postati ožiljno izmenjeni i suženi ako su pogođeni PIB-om. Ovo može otežati prolazak jajnih ćelija iz jajnika u matericu.
- Posledica su povećane šanse za trudnoću u jajovodima (vanmaterična trudnoća), umesto u materici u budućnosti.
- Rezultat ovog stanja može biti neplodnost. Ako ste odložili lečenje ili ste imali ponovljene epizode PIB-a, najviše ste izloženi riziku.
- Ipak, većina žena koji se leče i dalje mogu da zatrudne bez ikakvih problema.
- Druge komplikacije su širenje infekcije na okolno organe u maloj karlici, kao i u abdomenu. Takođe, može nastati i ograničena kolekcija gnoja u jajovodima, jajniku i okolnim organima. Ova stanja se, ukoliko primena lekova ne pomogne, leče hirurškim putem.
Prevencija
Rizik od PIB-a možete smanjiti tako što ćete uvek koristiti kondome sa novim seksualnim partnerom, dok se ne testiraju na polno prenosive bolesti (brisevi, urinokultura). Hlamidija je vrlo česta kod mladih muškaraca i većina nema nikakve simptome.
Obavljajte ginekološke preglede redovno i savesno. Javite se vašem ginekologu čim osetite gore navedene simptome.
Prilozi iz iste kategorije