Menstrualni ciklus
Ciklične promene u telu žene
PREPORUČITE
Menstrualni ciklus je jednomesečna priprema žene za prijem oplođene jajne ćelije. Ukoliko do trudnoće ne dođe, materica će menstrualno krvariti. Ovaj pravilan niz promena u telu žene, koji je najočigledniji u jajnicima i materici, počinje od prve menstruacije (menarhe) i traje do poslednje menstruacije (menopauze).
Trajanje ciklusa
Menstrualni ciklus je vremenski period između dva uzastopna menstrualna krvarenja (menzes), od prvog dana prethodne menstruacije do prvog dana sledeće. Zato, nikada ne znamo kakav će menstrualni ciklus biti, sve dok on ne prođe svoj krug. Kod najvećeg broja žena, ovaj period traje 28 dana. Potpuno je normalno da imate kratak (21 dan) ili dug ciklus (od 35 dana). U tinejdžerskim godinama, normalan ciklus nekada traje i do 45 dana.
Devojčice menzes dobijaju između 11. i 14. godine. U tinejdžerskom uzrastu, ali i posle 40-te godine, žene obično imaju kraće, duže ili izmenjene cikluse, a do promena dolazi pod uticajem jajnika na menstrualni ciklus.
Menstrualno krvarenje (menstruacija) traje od 3–6 dana, krv je tečna, tamnocrvene boje, specifičnog mirisa, a gubitak krvi je oko 70 ml. Najveći broj žena nema tegobe za vreme menstruacije. Jako je važno da vaš ginekolog zna da li ste imali promene u dužini menstrualnog krvarenja (tri ili više ciklusa sa krvarenjem dužim od 7 dana) ili u količini menstrualnog krvarenja. Takođe je važno da prijavite krvarenje unutar ciklusa ili bol u maloj karlici tokom menstrualnog ciklusa.
Hormoni
Vaši hormoni kontrolišu ceo tok događaja. Pod uticajem hipotalamusa i hipofize, iz mozga se šalju signali do vaših jajnika. Ova veza je uzajamna. Ciljni organ je materica, koja se priprema za trudnoću.
Menstrualni ciklus se deli na estrogensku (folikularnu) fazu (obično traje oko 14 dana) i progesteronsko-estrogensku (lutealnu) fazu (koja obično traje sledećih 14 dana).
U zavisnosti od promena na sluznici materice (endometrijumu), menstrualni ciklus se deli na:
- period menstrualnog krvarenja,
- period proliferacije,
- period oko ovulacije (periovulacije),
- period sekretorne transformacije, i
- period pre menstruacije.
U toku menstrualnog ciklusa, estrogen dovodi do rasta (proliferacije) endometrijuma. Progesteron raste nakon oslobađanja jajne ćelije (ovulacije) i, zajedno sa estrogenom, dovodi do sazrevanja endometrijuma u sekretornoj (lutealnoj) fazi. Takav endometrijum prihvata oplođenu jajnu ćeliju.
Ukoliko trudnoća izostane, pad u nivou progesterona (zajedno sa estrogenom) dovodi do menstrualnog krvarenja. Tako započinje menzes, kao mehanizam za izbacivanje nepotrebnog tkiva iz materice.
Promene nivoa hormona imaju uticaj na vaš ciklus ili plodnost. Promene su posledica mnogobrojnih faktora: gubitak telesne mase, gojaznost, mršavost, kontraceptivne pilule, stres ili težak fizički posao. Ipak, najčešći uzrok izostanka menstruacije je trudnoća.
Uobičajeni simptomi tokom ciklusa
Obično, nedelju dana pre menstruacije, neke žene imaju premenstrualne simptome. Osećaju napetost i mrzovolju, telo zadržava vodu i javlja se osećaj nadutosti, dojke su osetljive, imaju manje snage nego obično. Mogu se pojaviti akne, smanjena je seksualna želja, prisutan osećaj žeđi, a dan-dva pred menzes, javljaju se grčevi u stomaku i nogama, a često i bol u leđima. Ovi simptomi se povlače tokom prvog dana menstrualnog krvarenja.
Tokom ovulacije, možete osetiti bol po dnu stomaka i može se javiti tačkasto krvarenje (spotting), koje traje manje od jednog dana. Ovo su normalne pojave i ne trebaju vas brinuti.
Tamponi i ulošci
Tokom menstrualnog krvarenja ili premenstrualnih simptoma koristite uloške ili tampone. koje morate menjati na svakih 4 do 6 časova tokom dana. Za noć se preporučuju ulošci.
Mnoge žene imaju smanjenje premenstrualnih simptoma ukoliko se zdravo hrane ili redovno vežbaju. Preporučuje se smanjenje unosa alkohola i kofeina, ali i izbegavanje stresnih situacija.
Termofor ili topla kupka smanjiće vam grčeve. Lekovi koji vam mogu pomoći u smanjenju bola i krvarenja su acetilsalicilna kiselina, ibuprofen ili naproxen koji se uzimaju se nekoliko dana pre ili tokom menstrualnog krvarenja.
Prilozi iz iste kategorije