Oligomenoreja
Neredovna menstruacija
PREPORUČITE
Redovne menstruacije—Neredovne menstruacije—Uzroci neredovne menstruacije—Komplikacije—Tretman—Medicinsko lečenje
Menstruacije mogu biti veoma bolne, mogu vam zadavati glavobolje, ponekad ili često osećate se bolesno ili imate bolove u stomaku. Da, menstruacije mogu biti veoma neprijatne, a situacija može biti još gora ako postanu neredovne. Neredovna menstruacija je jedna od najčešćih menstrualnih bolesti. Vrlo često, neredovne menstruacije nisu razlog za brigu, ali ponekad one mogu biti signal zdravstvenih problema
Redovne menstruacije
Pre nego što definišemo neredovnu menstruaciju, treba odrediti šta znači redovna menstruacija. Obično se kaže da redovna menstruacija dolazi svakih 28 dana, ali zapravo menstrualni ciklus svake žene je drugačiji. U zavisnosti od vašeg tela i vaših hormona, menstruaciju možete dobiti svakih 20, ili pak svakih 35 dana.
Dobar način da utvrdite da li su vaše menstruacije redovne jeste da vodite evidenciju i izračunate broj dana između svake menstruacije. Ukoliko se one javljaju u približno jednakom broju dana između svakog ciklusa, znači da su vaše menstruacije redovne. Redovna menstruacija obično traje 5 dana, ali i krvarenje koje traje 3 do 7 dana je potpuno normalno.
Neredovne menstruacije
Neredovne menstruacije nisu retkost, one pogađaju oko 30 procenata žena u njihovim plodnim godinama. Neredovna menstruacija je bilo koja vrsta krvarenja koja nije normalna u poređenju sa vašim uobičajenim menstrualnim ciklusom. Ovo podrazumeva kašnjenje ili preuranjenu menstruaciju, kao i bilo kakvo krvarenje između dva ciklusa. Može se javiti kao naročito obilno (menorrhagia) ili oskudno krvarenje. Mnoge žene doživljavaju neredovnu menstruaciju kao njen izostanak, neprekidno krvarenje ili kao menstruaciju koja se javlja po drugi put u jednom ciklusu.
Uzroci neredovne menstruacije
Neredovne menstruacije su često rezultat pobrkanih hormonskih signala. Da bi došlo do menstruacije, vaše telo stvara hormone, kao što su estrogen i progesteron. Sistem oslobađanja ovih hormona se vezuje za osovinu hipotalamus–hipofiza i jajnike unutar vašeg tela. Da bi započela ovulacija i menstruacija, ovi delovi tela jedni drugima treba da pošalju signal. Ovi signali se ponekad mimoiđu ili se međusobno preskoče, što izaziva neredovne menstruacije.
Ali, šta utiče na poremećaje ovih hormonskih signala?
Postoje zapravo brojni uzroci koji lako mogu da izazovu promene nivoa hormona i izostanak menstruacije.
- Ako ste trudne, vaše telo će početi da proizvodi drugačiji nivo hormona. Ovo će izazvati brojne simptome trudnoće, kao što je i prestanak menstruacije.
- Stres je česti uzrok neredovne menstruacije. Ako ste umorne, zabrinute ili uznemirene, to može izazvati disbalans vaših hormona.
- Oskudna dijeta ili nagli gubitak, kao i porast kilograma, može uticati na vaše hormone. Žene sa anoreksijom ili bulimijom često nemaju menstruaciju ili je imaju neredovno.
- Intenzivno vežbanje vam se može osvetiti izostankom menstruacije.
- Nakon prve menstruacije, ciklusi mogu biti neredovni neko vreme. Dok ne postanu redovni, može proći i do tri godine.
- Period koji prethodi menopauzi (perimenopauza) uzrokuje promene nivoa vaših hormona i često je signaliziran neredovnom menstruacijom.
- Tablete za kontracepciju i neredovna menstruacija ponekad idu zajedno. Potrebno je vreme da se vaše telo navikne na novi nivo hormona koji se reguliše hormonskom kontracepcijom.
Komplikacije
Za većinu žena, neredovna menstruacija nije razlog za zabrinutost. Većina žena će posle izvesnog vremena ipak imati redovan ciklus. Ipak, u pozadini ovih komplikacija ponekad leži uzrok menstrualnih problema. Ako primetite posebno neredovne menstruacije ili vam je menstruacija izostala godinu ili više dana, ili imate jake grčeve, obilno krvarenje, vrtoglavicu, mučninu ili vas hvata nesvestica prilikom menstruacije, bilo bi dobro da posetite svog lekara.
Tretman
Ako neredovne menstruacije imate kraće vreme (kraće od 7 meseci), verovatno je da će one same po sebi ponovo postati redovne. Međutim, ako je pozadina izostanka neki medicinski problem, onda se preporučuje uzimanje terapije.
U zavisnosti od uzroka vaših neredovnih menstruacija, postoji nekoliko stvari koje možete pokušati da uradite kako biste podstakli regulaciju rada hormona.
- Smanjite nivo stresa. Odvojite vreme za meditaciju, opuštanje ili prosto vreme za sebe. Ovo može pomoći da se ciklus ustali.
- Potražite pomoć za poremećaj u ishrani. Ako ste anoreksične, bulimične ili ako imate neku drugu vrstu poremećaja ishrane, morate potražiti pomoć. Ovi problemi će ne samo poremetiti vaš menstrualni ciklus, već mogu uticati i na rad vaše jetre, creva, grla i srčane funkcije.
- Nemojte prekomerno vežbati. Redovno vežbanje i dobra forma su važni, ali prekomerno vežbanje može biti problematično. Ako ste istrajna sportistkinja, pokušajte malo da smanjite intenzitet treninga dok vam se neredovne menstruacije ne vrate u normalu.
Medicinsko lečenje
Postoji nekoliko tretmana koji mogu pomoći u regulisanju vaše menstruacije.
- Hormonska kontracepcija se često koristi kao pomoć u regulisanju menstrualnog ciklusa. Ova vrsta kontracepcije kombinuje estrogen i progesteron i zadržava hormone vašeg tela na određenom balansiranom nivou. Ova vrsta kontracepcije je dostupna na recept i može se uzimati oralno ili kao injekcija, a postoji i vaginalni prsten i kontraceptivni flaster.
- Ako imate poseban hormonski problem, kao što je prekomerna proizvodnja testosterona, hormonski dodaci mogu pomoći u regulisanju vaše menstruacije. Za više informacija obratite se svom lekaru.
Redovna upotreba peruanske make dokazano pomaže kod blažih oblika poremećenog mentrualnog ciklusa na prirodan način.
Prilozi iz iste kategorije
- Femisan A — pitanja i odgovori
- U kojim slučajevima možemo koristiti Femisan A?
Preparat možemo primenjivati kod:
- poremećaja menstrualnog ciklusa
- cista na jajnicima
- mioma na materici
- bolnih menstruacija, već od prve menstruacije
- endometrioze
- PCOS – sindroma policističnih jajnika
- fibrocističnih promena u dojkama
- ženske neplodnosti – steriliteta
- ranica na grliću materice
- PMS-a
- U kom obliku postoji Femisan A?
Femisan A postoji u obliku kapi i kapsula.
- Koje lekovito bilje ulazi u sastav Femisana A?
Virak, hajdučka trava, neven, crveni zdravac – u kapima i kapsulama; list maline, plod peršuna – u kapima, rusomača i zlatna maka – u kapsulama.
- Da li postoji razlika u sastavu kapi i kapsula?
Da, kapsule dodatno sadrže ekstrakt zlatne make i cink. Zlatna maka, pored niza korisnih funkcija, dodatno balansira hormone i podstiče plodnost dok je cink mineral koji je neophodan za pravilnu reprodukciju.
- Da li Femisan A sadrži alkohol?
Femisan A kapi sadrže minimalnu dozu medicinskog alkohola biljnog porekla koja ne može izazvati nikakve negativne efekte. Femisan A kapsule ne sadrže alkohol.
- Koja je terapijska doza Femisana A?
Terapijska doza kapi je po 60 kapi 2 puta na dan, najbolje pre obroka, u pola čaše vode. Kapi se koriste u dvomesečnim ili tromesečnim turama sa dvonedeljnim pauzama.Terapijska doza kapsula je po 2 kapsule 2 puta na dan, najbolje pre obroka. Kapsule se mogu direktno progutati ili se sadržaj može rastvoriti u čaši vode, toplog čaja ili soka. Mogu se koristiti tokom dužeg vremenskog perioda bez pauze, dok se ne postignu zadovoljavajući rezultati. Nakon 3 meseca upotrebe dovoljno je pauzirati 2 nedelje, a ako se kapsule koriste 6 i više meseci u kontinuitetu, treba pauzirati mesec dana.
- Da li se na početku upotrebe mogu osetiti neke promene?
Pošto Femisan A podstiče mikrocirkulaciju, na početku se može osetiti blago probadanje u donjem delu stomaka. To je dobar znak da preparat deluje. Važno je nastaviti sa redovnom upotrebom preparata.Da li preparat sadrži alkohol?Femisan A kapi sadrže minimalnu dozu medicinskog alkohola biljnog porekla koja ne može izazvati nikakve negativne efekte. Femisan A kapsule ne sadrže alkohol.
- Koliko dugo traje jedno pakovanje Femisana A?
Ako se koristi terapijska doza, jedna bočica Femisan A kapi traje 5-7 dana, dok 1 kutija kapsula traje 15 dana.Kako Femisan A utiče na plodnost?Femisan A deluje povoljno na funkcije jajnika, uspostavlja hormonalnu ravnotežu, stimuliše ovulaciju i jača zid materice. Preporučuju ga lekari i kao pripremu za začeće i tokom procesa vantelesne oplodnje.
- Koliko brzo mogu da zatrudnim?
Rezultat je individualan i veoma zavisi od problema koji predstavlja prepreku za začeće. Ono što je bitno kod prirodnih preparata je redovna upotreba tokom dužeg vremenskog perioda. Parovima koji pokušavaju da ostvare trudnoću savetujemo i Alfa Aktiv za muškarce koji balansira nivo testosterona, povećava broj i pokretljivost spermatozoida.
- Da li se Femisan A koristi i tokom menstruacije? Kada ga ne treba koristiti?
Da, preparat se koristi tokom celog ciklusa, a ne treba ga koristiti u trudnoći. Femisan A neće naneti štetu plodu, ali se ne koristi tokom trudnoće iz jednostavnog razloga što nema za njim potrebe. U trudnoći deluju drugačiji mehanizmi i nema potrebe dodavati ništa, osim ako samo i isključivo lekar koji vodi trudnoću nešto ne prepiše.
- Kako Femisan A deluje u slučaju endometrioze?
Kad je u pitanju endometrioza, Femisan A deluje povoljno pre svega svojim protivupalnim dejstvom, kao i smanjenjem bolova koji prate ovaj poremećaj. Takođe postoje dokazi da flavoni mogu da smanje enzim koji pretvara androgene u estrogene, što dovodi do ublažavanja simptoma uzrokovanih endometriozom. Flavona između ostalog ima u peršunu koji se nalazi u Femisan A kapima.Femisan A sadrži u velikom procentu virak koji je adstrigens i kao takav se preporučije kod obilnih krvarenja. Takođe je koristan za ublažavanje menstrualnih bolova. Ekstrakt virka inhibira angiogenezu tj. rast novih krvnih sudova.
- Kako Femisan A deluje na miome?
Već pomenuta angiogeneza je proces koji ubrzava razvoj nekih bolesti kao što su fibroidi (miomi) i endometrioza. Kao i kod endometrioze, ekstrakt virka ima sposobnost da spreči rast novih krvnih sudova pa tako sprečava nastanak novih mioma, stopira rast ili smanjuje već postojeće miome. Takođe, zbog prisustva ahileina iz hajdučke trave, kao i tanina iz virka i rusomače, ublažava produžena i obilna krvarenja koja miomi često izazivaju. Preporuka je da se koristi terapijska doza 2×2 kapsule u periodu od 3-6 meseci, nakon čega je potrebno uraditi kontrolni pregled i nakon pauze od 2-4 nedelje ponoviti terapiju. Ako se koriste kapi, potrebna doza je 2×60 kapi, a pauzu treba praviti na svaka 2-3 meseca u trajanju od dve nedelje.
- Kako Femisan A deluje na ciste i sindrom policističnih jajnika (PCOS)?
Femisan A je vrlo efikasan kod cista i deluje prvenstveno tako što uspostavlja hormonalni balans, i prilično brzo izaziva pucanje ciste ili njenu resorpciju. Takođe stimuliše mikrocirkulaciju u oblasti jajnika i sprečava nastanak cista koje su posledica cirkulatornih problema. Kad je PCOS u pitanju, najbitnija svar je upornost. To je poremećaj koji se često vraća, pa je zato neophodno kapi koristiti redovno i tokom dužeg perioda, i kada deluje da je problem rešen, treba nastaviti neko vreme s preventivnom dozom.
- Da li Femisan A može pomoći kod zapušenih jajovoda?
Femisan A svojim antizapaljenskim dejstvom, kao i dejstvom virka na jačanje materice i materičnih ligamenata može doprineti rešavanju problema sa zapušenim jajovodima, ali samo kao pomoć. Preporuka je da se uradi HSG – snimanje jajovoda koje samo po sebi može i da poveća prohodnost jajovoda.
- Da li Femisan A sadrži veštačke hormone?
Femisan A ne sadrži veštačke hormone ni konzervanse. To je potpuno prirodni preparat, bez ikakvih kontraindikacija.Da li se Femisan A može koristiti tokom i nakon menopauze?Najstarija pacijentkinja koja je koristila Femisan A je imala preko 90 godina. Preparat može pomoći kod cista koje se ponekad mogu javiti i nakon menopauze. U perimenopauzi savetujemo kombinaciju Femisana A i B: Femisan A doprinosi da ciklusi budu redovniji, deluje protivupalno i otklanja druge ginekološke probleme, dok Femisan B smanjuje prenadraženost nervnog sistema, otklanja valunge, nervozu i nesanicu. Femisan A i B se jednostavno kombinuju tako što se u pola čaše vode sipa po 30-40 kapi od svakog i popije dva puta na dan.
- Da li se mogu kombinovati kapi i kapsule Femisan A?
Da, ako vam je jednostavnije da jednom u toku dana popijete kapsule a drugi put kapi, možete ih kombinovati. U tom slučaju se koriste 2 kapsule ujutru i 60 kapi uveče.
- Da li se Femisan A može koristiti uz kontraceptivne pilule?
Femisan A se moze kombinovati sa kontracepcijom, ali tada preporučujemo malo nižu dozu, 2×30-40 kapi, odnosno 2×1 kapsulu.
- Da li Femisan A mogu koristiti devojčice?
Da, preparat mogu koristiti devojčice već od prve menstruacije. Femisan A pomaže da se brže uspostavi redovan ciklus i hormonalni balans. Odličan je i kao prevencija od policističnih jajnika i endometrioze koji sve ranije pogađaju devojke.
- Da li Femisan A pomaže kod akni?
Da, pošto akne često izaziva hormonalni disbalans. Redovnom upotrebom Femisana A i koža postaje čistija i reguliše se lučenje sebuma.
- U kojim slučajevima možemo koristiti Femisan A?