Trajanje menstrualnog ciklusa  
Prvi dan ciklusa

Fertilitet

Centar za lečenje steriliteta

Kalkulator ovulacije

U kalendaru izaberite prvi dan poslednje menstruacije. Trajanje menstrualnog ciklusa (period između dve menstruacije) podesite povlačenjem slajdera. Takođe, možete kliknuti na i biranjem datuma početka dve uzastopne menstruacije (pretposlednje i poslednje) u kalendaru, podesiti vrednosti trajanja ciklusa (mora biti u opsegu od 20 do 40) i početak poslednje menstruacije.

Na osnovu ovih podataka, kalkulator procenjuje plodni prozor i dan ovulacije (poslednji dan plodnog prozora) za izabrani ciklus, kao i početne datume i plodne dane za sledeća tri ciklusa. Procenu parametara trudnoće možete dobiti korišćenjem kalkulatora trudnoće.

Faze menstrualnog ciklusa

Šta se dešava tokom tipičnog ciklusa od 28 dana?

Poznavanje dana u koje ćete najverovatnije biti plodni može vam povećati šanse da zatrudnite. Ovo je period koji traje oko 6 dana, odnosno od 3-4 dana pre ovulacije, do dana nakon ovulacije. Muška polna ćelija u reproduktivnom traktu žene može da živi do 5 dana. S druge strane, životni vek oslobođene jajne ćelije iznosi oko 12-24 sata, pa čak i manje.

Moguće je da zatrudnite bilo kog dana u ovom periodu. Pri tome, najveće šanse da zatrudnite su ako imate seksualne odnose u dva dana pre, kao i na sam dan ovulacije. Nakon 24 časa od ovulacije, tehnički više nije moguće ostati u drugom stanju.

Dani 1 — 5

Prvi dan ciklusa je prvi dan menstruacionog krvarenja. Na unutrašnjem zidu materice (endometrijumu) staro tkivo počinje da se odvaja i ističe putem vaginalnog krvarenja. Ovaj proces nazivamo menstruacijom. Menstruacija može potrajati nekoliko dana (obično 4 do 8 dana). U prvim danima možete osećati bolove različitog intenziteta u maloj karlici, nogama i leđima. Ovi bolovi su posledica kontrakcija materice do kojih dolazi kako bi se stari sloj tkiva odvojio od njenog zida i izbacio krvarenjem. Nivoi hormona estrogena i progestrerona su niski. Nizak nivo hormona estrogena može učiniti da se osećate depresivno ili razdražljivo. Bazalna telesna temperatura (BTT) je na najnižem nivou.

Dani 5 — 7

Folikularna faza počinje sa prvim danom menstruacije i traje do ovulacije. Hipofiza luči folikostimulirajući hormon (FSH). Ovaj hormon stimuliše jajnike da proizvedu 5 do 20 malih cista (džepovi ispunjeni tečnošću), tzv. folikula. U svakom folikulu se nalazi jedna nezrela jajna ćelija. Nivo progesterona je i dalje nizak, kao i bazalna temperatura. Između 5. i 7. dana, samo jedan folikul nastavlja da raste, dok se drugi apsorbuju u jajnik. Do 8. dana, nivoi hormona estrogena iz jajnika, koji se i sam povećava, nastavljaju da rastu.

Dani 8 — 11

Obično do 8. dana krvarenje prestaje. Viši nivoi estrogena iz folikula čine da sluznica materice zadeblja. Ona je bogata krvlju i hranljivim sastojcima i pomoći će u ishrani embriona, ako do trudnoće dođe. Estrogen pomaže u lučenju endorfina, supstanci koje se oslobađaju i tokom fizičke aktivnosti i čine da se osećate opušteno, smireno i da imate više energije. Folikuli sazrevaju i nastavljaju sekreciju estrogena. Uglavnom će samo jedan folikul tokom narednih dana postati dominantni folikul koji poseduje zrelu jajnu ćeliju (dvojajčani blizanci se razvijaju iz dve jajne ćelije, od kojih je svaka oplođena drugim spermatozoidom, a verovatnoća da se to desi je mala, oko 1:3000).

Dani 12 — 13

Rast nivoa estrogena pospešuje stvaranje novog tkiva na endometrijumu (sloju na unutrašnje zidu materice). Ovo tkivo postepeno zadebljava i sve je više prokrvljeno kako bi priremilo uslove za usađivanje oplođene jajne ćelije (embriona). Povišen nivo estrogena dovodi do promena u cervikalnoj sluzi, koja postaje vlažna, beličasta i lepljiva (podseća na belance). Kako se ovulacija bliži, nivo estrogena radte i stimuliše grlić da proizvede veću količinu cervikalne sluzi, u kvalitetu pogodnim za oplodnju. Sluz je prozirna, elastična i po sastavu i pH vrednostima čini savršeno okruženje za opstanak spermatozoida.

Dan 14

Kako se ovulacija bliži, dotok krvi do jajnika se povećava, ligamenti se kontrahuju, približavajući jajnik bliže jajovodu (Falopijeva tuba). Na ovaj način, jajna ćelija prilikom oslobađanja lakše nalazi put ka jajovodu. Estrogen dramatično raste, što izaziva nagli skok LH hormona . Ovaj skok deluje kao okidač i dovodi do toga da dominantni folikul puca i izbacuje zrelu jajnu ćeliju, što predstavlja ovulaciju. U narednih 12 sati od ovulacije, BTT naglo skače (za nekoliko decimala) i ostaje povišena do kraja ciklusa. Nakon oslobađanja jajne ćelije, dominanti folikul se pretvara u strukturu koja se naziva žuto telo (corpus luteum).

Dani 15 — 22

Sperma može da preživi i do 5 dana u reproduktivnom traktu žene. Moguće je ostati u drugom stanju u ovom periodu, iako je ovulacija još nekoliko dana daleko. Žuto telo počinje da proizvodi progesteron i male količine estrogena. Ova kombinacija hormona nastavlja da održava zadebljani sloj na unutrašnjem zidu materice. Cervikalna sluz postaje beličasta i gusta kako bi podržala opstanak spermatozoida. Jajna ćelija se udaljava od jajnika na svom putu kroz jajovod ka materici. Ako se spermatozoid pridruži jajnoj ćeliji u jajovodu, tj. dođe do oplodnje, oplođena jajna ćelija će nastaviti put i pričvrstiti se za sluznicu materice, čime započinje trudnoća.

Dani 23 — 24

Progesteron je na najvišem nivou. Ukoliko je došlo do trudnoće, nivo progesterona ostaje povišen, a to održava bazalnu temperaturu tela povišenom, što predstavlja jedan od prvih znakova trudnoće. Otprilike 24. dana nivo estrogena i progesterona opada ako niste trudni. Ova nagla promena nivoa estrogena i progesterona može uticati na psihičko stanje nekih žena (osećaju se razdražljivo, uznemireno ili depresivno tokom predmenstrualne nedelje).

Dani 25 — 28

Neposredno pre narednog menstrualnog ciklusa (1 dan pre), BTT beleži nagli pad, što je izvestan znak da se bliži menstruacija. Ukoliko ne dođe do trudnoće, žuto telo se razgrađuje, a raspada se i sloj na unutrašnjem zidu materice usled pada nivoa progesterona. Cervikalna sluz je gusta. Ukoliko niste trudni, uskoro možete očekivati novu menstruaciju. Kako biste utvrdili šablon vašeg ciklusa, neko vreme u kalendar beležite: dan početka i završetka menstruacije, obilnost krvarenja, kao i to da li primećujete promene u raspoloženju i ponašanju, da li vas bole grudi i sl. Neuobičajeno vanmenstrualno krvarenje i jake bolove prijavite svom ginekologu.

Kalkulator ovulacije daje procenu vašeg "plodnog prozora" (period od pet dana pre ovulacije i sama ovulacija kada seksualni odnos može dovesti do trudnoće) i nije garancija trudnoće ili kontrole rađanja. Plodni prozori su različiti za svaku ženu i mogu se razlikovati od meseca do meseca kod iste žene. Saznajte više o svojoj plodnosti ako pokušavate da zatrudnite. VG Kalkulatori i informacije dobijene njihovom primenom na ovoj veb lokaciji nisu lekarski savet. Razgovarajte sa svojim lekarom kako biste planirali trudnoću ili pronašli kontracepciju koja vam odgovara.