• Početak ciklusa
  • Datum začeća
  • Datum UTZ pregleda
  • Datum VTO
  • Datum porođaja
Početak ciklusa  

Trajanje menstrualnog ciklusa

Fertilitet

Centar za lečenje steriliteta

Kalkulator trudnoće

Procenu parametara trudnće možete uraditi korišćenjem različitih parametara. Kliknite na u delu za unos parametara i izaberite vrstu kalkulatora. U zavisnosti od ulaznih podataka, kalkulator procenjuje parametre trudnoće (datum porođaja, trimestre, zrelost, tj. gestacijsku starost trudnoće na današnji dan i dr.). Procenu plodnog prozora možete dobiti korišćenjem kalkulatora ovulacije.

Početak ciklusa

U kalendaru izaberite prvi dan poslednje menstruacije. Trajanje menstrualnog ciklusa (period između dve menstruacije) podesite povlačenjem slajdera. Takođe, možete kliknuti na slajder i strelicama na tastaturi precizno podesiti vrednost (ukoliko ne znate podatak, možete koristiti prosečnu vrednost od 28 dana). Na osnovu ovih podataka, kalkulator procenjuje parametre trudnoće ili daje procenu plodnog prozora.

Faze trudnoće

Šta se dešava tokom tipične trudnoće od 280 dana?

Trimestri

Većina trudnoća traje oko 40 nedelja, od prvog dana poslednje menstruacije, ili 38 nedelja, od dana začeća. U trudnoći ćete zapaziti povećanu osetljivost grudi, može doći do oskudnog krvavljenja ili grčeva koji se poklapaju sa vremenom implantacije ploda, a većina trudnica oseća mučninu i povraćanje, koji mogu početi veoma rano. Bićete umorniji, češće ćete mokriti.

Trudnoća se može podeliti po trimestrima, a svaki od njih obuhvata određen broj nedelja. Iako ne postoji zvanična definicija, u praksi svaki trimestar traje tri meseca.Prvi trimestar obuhvata prvih 13 nedelja trudnoće, drugi trimestar nedelje 14-27, dok se smatra da ste ušli u treći trimestar ulaskom u 28. nedelju trudnoće. Prvi meseci su posebni jer vaše dete ubrzano raste, a to je vreme kada morate dodatno brinuti o svojoj ishrani i kako da sačuvate zdravlje i svoju bebu. Čim saznate da ste trudni, sa svojim lekarem porazgovarajte o lekovima koje već uzimate, kao i lekovima za prehladu i glavobolju, jer neki od njih nisu prikladni tokom trudnoće.

Prvi trimestar

Nakon oplodnje i implantacije, beba je prvo samo embrion: dva sloja ćelija iz kojih će se razviti svi organi i delovi tela. Kako raste veoma brzo, vaša beba brzo dostiže veličinu zrna pasulja i stalno je u pokretu. Srce brzo kuca i formiraju se creva. Takođe se oblikuju i ušne školjke, kapci, usta i nos. Prvi trimestar je vreme kada, uz obaveznu posetu svom ginekologu, morate uraditi prvi UZ pregled bebe, već negde u periodu 7-8 nedelja. Pored registrovanja srčanih otkucaja bebe, možete izračunati verovatno vreme porođaja. U ovom periodu će vam biti ponuđeni i testovi za rano otkrivanje poremećaja hromozoma bebe, ultrazvučnim i biohemijskim skriningom. Ovakav skrining prolaze sve trudnice, ali ukoliko imate više od 35 godina, u porodici imate nekog sa genetskom bolesti, treba da se obratite i genetičaru. Potrebne analize u ovom periodu su pregled krvne slike, urina, nivoa šecera u krvi, određivanje krvne grupe i Rh faktora, merenje krvnog pritiska, provera težine, bris vaginalnog sekreta, Papanikolau bris, titar antitela na toksoplazmozu, rubelu i citomegalo virus.

Drugi trimestar

Na početku drugog trimestra, bebe su dugačke oko 8-11 cm i teške od 30 do 60 grama. Maleni, jedinstveni otisci prstiju se sada formiraju, a srce pumpa oko 24 litre krvi dnevno. Kako nedelje prolaze, bebin skelet postaje čvršći, od gumene hrskavice do kosti, a on ili ona razvijaju čulo sluha. Ukoliko ste iz nekog razloga propustili da uradite prvi UZ pregled uz merenje nabora na vratu vaše bebe, uz određivanje nivoa slobodnog beta HCGa i PAPP-a, a sve u cilju određivanja rizika za rađanje deteta sa hromozomopatijom, možete uraditi drugi test - određivanje nivoa alfa feto proteina, slobodnog estriola i beta HCGa u krvi. Ukoliko je rizik visok, možete uraditi amniocintezu (vađenje plodove vode) i ustanoviti da li beba ima normalne hromozome.Sledeći ultrazvučni pregled radite u periodu lzmeđu 20. i 22. nedelje, kada se beba detaljno pregleda. Ukažite lekaru na sve smetnje i probleme, uključujući i proširenja vena na nogama, otoke nogu i šuljeve. Počev od 20. nedelje, ukoliko ste prvorotka, ili od 18. nedelje, ukoliko ste već rađali, počećete da osećate vašu bebu.

Treći trimestar

Bebe su na početku trećeg trimestra teške oko 1.000 grama. One mogu da trepću i imaju trepavice. A njihova naborana koža postaje glatka kako nabacuju telesnu mast. Takođe im se razvijaju nokti na rukama i nogama, kosa i stvaraju se milijarde neurona u njihovom mozgu. Vaša beba će svoje poslednje nedelje u materici provesti gojeći se. U terminu, prosečna beba dugačka je oko 53 cm i teška oko 3.500 grama. U 7-10% slučajeva postoji mogućnost prevremenog završavanja trudnoće, pa nije na odmet biti i na to pripremljen. Neki od faktora koji mogu uticati na prevremeno rađanje su pušenje, pothranjenost, višeplodne trudnoće i infekcija. Na ultrazvučnom pregledu, u periodu izmedu 28. i 32. nedelje, proverava se napredovanje u težini bebe i procenjuje njeno stanje. Obratite pažnju na pojavu naglih otoka nogu i ruku, nagli dobitak na težini, skokove pritiska, glavobolju i bolove u trbuhu i planirajte kontrole kod lekara na svakih 7 dana Od 36. nedelje do termina, beba se spušta naniže, vama postaje lakše da dišete, a osećaj gorušice se smanjuje. Vaša beba je sa 37 nedelja već zrela za samostalni život.

Kalkulator daje procenu parametara trudnoće korišćenjem različitih parametara. Saznajte više o svojoj plodnosti ako pokušavate da zatrudnite. VG Kalkulatori i informacije dobijene njihovom primenom na ovoj veb lokaciji nisu lekarski savet. Razgovarajte sa svojim lekarom kako biste planirali trudnoću ili pronašli kontracepciju koja vam odgovara.