Vanmaterična trudnoća
Ključ je u ranoj dijagnozi
PREPORUČITE
Šta je vanmaterična trudnoća?—Simptomi—Kada se javiti lekaru?—Uzroci—Faktori rizika—Komplikacije—Prevencija—Dijagnoza—Lečenje—Hitna hirurgija—Suočavanje i podrška
Vanmaterična trudnoća predstavlja jedno od nekolicine hitnih stanja u ginekologiji. Razlozi za nastanak ovog, ponekad životno ugrožavajućeg, problema nisu sasvim poznati. Da bi ste očuvali vašu plodnost za sledeće normalne trudnoće, najvažnije je prepoznati rane simptome vanmaterične trudnoće i odmah se javiti ginekologu.
Šta je vanmaterična trudnoća?
Trudnoća počinje oplođenom jajnom ćelijom. Obično se oplođena jajna ćelija usadi u sluznicu materice — endometrijum. Ektopična (vanmaterična) trudnoća nastaje kada se oplođeno jajna ćelija implantira i raste izvan šupljine materice.
Ektopična trudnoća se najčešće javlja u jajovodu, koji ima funkciju prenošenja oplođene jajne ćelije od jajnika do materice. Ova vrsta vanmaterične trudnoće naziva se tubarna trudnoća. Ponekad se ektopična trudnoća javlja u drugim delovima tela, kao što su jajnik, trbušna šupljina ili donji deo materice (grlić materice), koji se povezuje sa vaginom.
Ektopična trudnoća se ne može normalno izneti. Embrion ne može preživeti jer nijedno tkivo osim endometrijuma nije pogodno za razvoj ploda, a rastuće tkivo može izazvati krvarenje opasno po život ukoliko se ne prepozna na vreme.
Simptomi
Možda u početku nećete primetiti nikakve simptome. Međutim, neke žene sa vanmateričnom trudnoćom imaju uobičajene rane znake ili simptome trudnoće — propuštenu menstruaciju, osetljivost dojki i mučninu.
Ako uradite test trudnoće, rezultat će biti pozitivan. Pa ipak, ektopična trudnoća ne može da se nastavi normalno.
Kako oplođena jajna ćelija raste na neprikladnom mestu, znaci i simptomi postaju sve uočljiviji.
Koji simptomi ukazuju na vanmateričnu trudnoću?
Često su prvi znaci upozorenja na ektopičnu trudnoću lagano vaginalno krvarenje i bol u karlici.
Ukoliko dođe do krvarenja iz jajovoda u trbuh možete osetiti bol u ramenu ili potrebu za pražnjenjem creva. Vaši specifični simptomi zavise od toga gde se krv skuplja i koji su nervi nadraženi.
Hitni simptomi
Ako oplođena jajna ćelija nastavlja da raste u jajovodu u nekom trenutku će doći do pucanja jajovoda i krvarenja u trbušnu šupljinu. Simptomi ovog događaja opasnog po život uključuju hladan znoj, nesvesticu i šok.
Kada se javiti lekaru?
Potražite hitnu medicinsku pomoć ako imate bilo kakve znakove ili simptome ektopične trudnoće, uključujući:
- Jaki bolovi u trbuhu ili karlici praćeni vaginalnim krvarenjem;
- Izuzetna omaglica ili nesvestica;
- Malaksalost;
- Bledilo lica;
- Bol u ramenu.
Uzroci
Tubalna trudnoća, najčešći tip ektopične trudnoće, dešava se kada se oplođena jajna ćelija zaglavi na putu do materice, često zato što je jajovod oštećen upalom ili je pogrešno oblikovan. Hormonski disbalans ili abnormalni razvoj oplođenog jaja takođe mogu igrati ulogu.
Faktori rizika
Neki od uzroka sa kojima raste verovatnoća da ćete imati vanmateričnu trudnoću su:
- Prethodna ektopična trudnoća. Ako ste ranije imali ovu vrstu trudnoće, veća je verovatnoća da ćete je imati opet.
- Upala ili infekcija. Polno prenosive bolesti, poput gonoreje ili hlamidije, mogu izazvati upalu u ženskim reproduktivnim organima i povećati rizik od ektopične trudnoće.
- Tretmani plodnosti. Neka istraživanja sugerišu da žene koje imaju vantelesnu oplodnju (IVF) ili slične tretmane imaju veću verovatnoću da imaju vanmateričnu trudnoću. Neplodnost takođe može povećati vaš rizik.
- Operacije na jajovodima. Operacija raznih oblika nepravilnosti jajovoda može povećati rizik od ektopične trudnoće.
- Izbor kontracepcije. Retka je šansa da zatrudnite dok koristite intrauterini uložak (IUD). Međutim, ako zatrudnite sa spiralom, veća je verovatnoća da će doći do nastanka vanmaterične trudnoće. Podvezivanje jajovoda, trajna metoda kontracepcije takođe povećava rizik ako zatrudnite nakon ove procedure.
- Pušenje. Pušenje cigareta neposredno pre trudnoće može povećati rizik od ektopične trudnoće. Što više pušite, veći je rizik.
Komplikacije
Ektopična trudnoća može uzrokovati pucanje jajovoda. Bez tretmana, rupturirani jajovod može dovesti do krvarenja opasnog po život.
Prevencija
Ne postoji način da se spreči vanmaterična trudnoća, ali evo nekoliko načina da smanjite rizik:
- Ograničavanje broja seksualnih partnera i upotreba kondoma tokom seksa pomaže u sprečavanju polno prenosivih infekcija i može smanjiti rizik od zapaljenske bolesti karlice.
- Prestanite da pušite. Ako već ne možete ostaviti cigarete onda bar pauzirajte pre nego što pokušate da zatrudnite.
Dijagnoza
Ginekološki pregled može pomoći vašem lekaru da identifikuje područja bola, osetljivosti ili mase u jajovodu ili jajniku. Međutim, vaš ginekolog ne može dijagnostikovati vanmateričnu trudnoću pregledom. Biće vam potrebni testovi iz krvi i ultrazvučni pregled.
Određivanje Beta HCG-a
Vaš ginekolog će zatražiti test na trudnoću radit određivanja nivoa Humanog horionskog gonadotropina (Beta HCG) kako bi potvrdio da ste trudni. Nivo ovog hormona se povećava tokom trudnoće. Ovaj test iz krvi se može ponavljati svakih nekoliko dana sve dok ultrazvučni pregled ne potvrdi ili isključi vanmateričnu trudnoću — obično oko pet do šest nedelja nakon začeća.
Ultrazvuk
Transvaginalni ultrazvuk omogućava vašem ginekologu da vidi tačnu lokaciju vaše trudnoće.
Ultrazvuk abdomena može potrvditi vanmateričnu trudnoću ili proceniti stepen i lokalizaciju unutrašnjeg krvarenja.
Drugi testovi krvi
Biće vam urađena kompletna krvna slika kako bi se proverila anemija ili drugi znaci gubitka krvi. Ako vam je dijagnostikovana ektopična trudnoća, vaš lekar može takođe odrediti testove za proveru vaše krvne grupe u slučaju da vam je potrebna transfuzija odnosno operacija.
Lečenje
Oplođena jajna ćelija se ne može normalno razviti izvan materice. Da bi se sprečile komplikacije opasne po život, potrebno je ukloniti trudnoću. U zavisnosti od vaših simptoma i brzine otkrivanja ektopične trudnoće lečenje se može sprovesti lekovima, laparoskopskom hirurgijom ili abdominalnom hirurgijom.
Lekovi
Rana ektopična trudnoća u odsustvu značajnog krvarenja najčešće se leči metotreksatom, koji zaustavlja rast ćelija i sprečava već postojeće ćelije u daljem razvoju. Lek se daje injekcijom. Veoma je važno da se dijagnoza ektopične trudnoće utvrdi pre nego što se primi ova terapija.
Nakon injekcije, vaš ginekolog će ponoviti još jedan Beta HCG test kako bi utvrdio efikasnost terapije.
Laparoskopske procedure
Salpingostomija i salpingektomija su dve laparoskopske operacije koje se koriste za lečenje vanmateričnih trudnoća. U ovom postupku se prave mali rezovi na stomaku u koje ulaze posebni aparati kojima se vrši operacija.
U salpingostomiji se ektopična trudnoća uklanja, a jajovod se ne odstranjuje. Kod salpingektomije, mnogo češćeg izbora operacije, uklanja se i ektopična trudnoća i jajovod.
Za koju proceduru će se vaš ginekolog odlučiti zavisi od količine krvarenja i oštećenja i od toga da li je došlo do pucanja jajovoda. Još jedan faktor je stanje drugog jajovoda i vaša želja za budućom normalnom trudnoćom.
Hitna hirurgija
Ako ektopična trudnoća izaziva obilno krvarenje, možda će vam trebati hitna operacija. To se može uraditi laparoskopski ili kroz abdominalni rez (laparotomija). U nekim slučajevima, jajovod se može sačuvati. Uobičajeno je da se jajovod mora ukloniti.
Suočavanje i podrška
Gubitak trudnoće je poražavajući, čak i ako ste znali da ste trudni samo kratko vreme. Prepoznajte gubitak i dajte sebi vremena za tugovanje. Pričajte o svojim osećanjima i dozvolite sebi da ih potpuno doživite.
Oslonite se na partnera, voljene osobe i prijatelje za podršku. Takođe možete potražiti pomoć psihologa, psihijatra ili drugog pružaoca mentalnog zdravlja.
Mnoge žene koje su imale ektopičnu trudnoću nastavljaju sa budućom, zdravom trudnoćom. Žene imaju dva jajovoda. Ako je jedan oštećen ili uklonjen, jajna ćelija se može spojiti sa spermatozoidom u drugom jajovodu i normalno se usaditi u matericu.
Ako su oba jajovoda oštećena ili uklonjena, vantelesna oplodnja (IVF) je opcija. Ovom procedurom, zrele jajne ćelije se oplođuju u laboratoriji, a zatim usađuju u matericu.
Ako ste imali ektopičnu trudnoću, u većem ste riziku kod svake sledeće trudnoće. Ako želite ponovo da zatrudnite, važno je da redovno posećujete ginekologa. Rani testovi iz krvi se preporučuju svim ženama koje su imale ektopičnu trudnoću.
Prilozi iz iste kategorije