Pitanja i odgovori

COVID-19 i trudnoća

Za trudnice je najvažnije u ovom trenutku da slede smernice prevencije infekcije korona virusom koje se ne razlikuju od već preporučenih, ali i slušaju isključivo savete svog lekara.

  • COVID-19 i trudnoća — pitanja i odgovori
    • Da li su trudnice u povećanom riziku od COVID-19?
      Na osnovu dosadašnjih saznanja, trudnice su sklonije razvoju teških oblika bolesti u slučaju zaraze, u poređenju sa ne-trudnicama (izvor CDC - Centar za kontrolu i prevenciju bolesti SAD). Pored toga, trudnice sa COVID-19 mogu biti izložene povećanom riziku od drugih neželjenih ishoda, poput prevremenog porođaja. Ne postoji način da se osigura potpuna zaštita od zaraze. Zato je važno razumeti rizike i poznavati mere za prevenciju, kako biste bili što sigurniji. Generalno, što više i bliskije komunicirate sa drugim osobama, i što je ta interakcija duža, to je veći rizik od dobijanja i širenja COVID-19. Trenutno su u toku istraživanja kako bi se razumeli uticaji infekcije COVID-19 na trudnice. Ipak, trudnice bi trebalo smatrati populacijom visokog rizika na temelju iskustava sa dva prethodna koronavirusa (SARS-Cov i MERS-CoV i virus gripa H1N1). To znači da treba posvetiti dodatnu pažnju u nadzoru i kontroli trudnoće, ako se sumnja da su se osobe zarazile virusom. Zbog promena u telu i imunom sistemu, znamo da respiratorne infekcije mogu loše uticati na trudnice. Zato je važno da preduzmu mere kako bi se zaštitile od COVID-19 i da svom lekaru prijave moguće simptome (uključujući povišenu temperaturu, kašalj i otežano disanje). Čini se da trudnice ili žene koje su starije, a koje su se nedavno porodile, žene koje pate od prekomerne težine ili boluju od hipertenzije ili dijabetesa, imaju povećan rizik od razvoja teškog COVID-19. Kada se kod trudnica razvije ozbiljna bolest, čini se da im je češće potrebna intenzivna nega nego ne-trudnicama u reproduktivnom dobu.
    • Trudna sam. Kako mogu da se zaštitim od COVID-19?
      Trudnice bi trebalo da preduzmu iste mere predostrožnosti za izbegavanje infekcije COVID-19 kao i druge osobe. Možete se zaštititi na sledeći način:
      • Često perite ruke sredstvom za dezinfekciju na bazi alkohola ili sapunom i vodom.
      • Držite rastojanje od drugih ljudi.
      • Nemojte dodirivati oči, nos i usta.
      • Praktikujte respiratornu higijenu. To znači da treba da pokrijete usta i nos savijenim laktom ili maramicom kada kašljete ili kijate. Nakon toga odmah bacite korišćenu maramicu.
    • Da li žena može preneti COVID-19 svojoj nerođenoj ili novorođenoj bebi?
      I dalje ne znamo da li trudnica koja ima COVID-19 može preneti virus plodu ili bebi tokom trudnoće ili porođaja. Do sada virus nije pronađen u uzorcima plodove vode ili majčinog mleka.
      • Zabeleženi su slučajevi da novorođenčad imaju pozitivan test na virus koji uzrokuje COVID-19 ubrzo nakon rođenja. Nepoznato je da li su ova novorođenčad virus dobila pre, tokom ili nakon rođenja u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom.
      • Većina novorođenčadi koja su imala pozitivan test na virus, imala je blage ili nikakve simptome i oporavila se. Međutim, postoji nekoliko izveštaja o razvoju teških oblika bolesti kod novorođenčadi sa COVID-19.
      • Zabeležen je prevremeni porođaj (manje od 37 nedelja trudnoće) i drugi problemi sa trudnoćom i porođajem kod žena koje su tokom trudnoće imale pozitivan test na COVID-19. Nepoznato je da li su ovi problemi povezani sa virusom koji uzrokuje COVID-19.
    • Da li trudnice kod kojih postoji sumnja ili kojima je potvrđen COVID-19 moraju da se porode carskim rezom?
      Ne. SZO savetuje da se carski rez izvodi samo kada je to medicinski opravdano. Način porođaja bi trebalo da bude prilagođen svakoj pojedinačnoj ženi i da se pored akušerskih indikacija zasniva i na željama žene.
    • Da li žene koje imaju COVID-19 mogu da doje?
      Da. Žene koje imaju COVID-19 mogu da doje ako to žele. Bliski kontakt i rano, isključivo dojenje pomažu bebi da napreduje. Trebalo bi da:
      • Dojite bezbedno. Praktikujte respiratornu higijenu tokom hranjenja, nosite masku kada je to moguće;
      • Operete ruke pre i posle kontakta sa vašom bebom;
      • Uspostavite kontakt koža na kožu sa vašim novorođenčetom;
      • Redovno čistite i dezinfikujete površine koje dodirujete;
      • Budete u istoj sobi sa vašom bebom.
      Preduzmite mere predostrožnosti kada novorođenče boravi u istoj sobi sa vama, ako ste u izolaciji zbog COVID-19. Ukoliko ste imali simptome, period izolacije se završava:
      • nakon 10 dana od prvog pojavljivanja simptoma, i
      • 24 sata bez temperature (bez uzimanja lekova za sniženje temperature), i
      • ako se ostali simptomi COVID-19 povlače.
      Ako nikada niste imali simptome, period izolacije se završava nakon 10 dana od datuma vašeg pozitivnog COVID-19 testa.
    • Imam COVID-19 i osećam se nelagodno da direktno dojim svoju bebu. Šta mogu da uradim?
      Ako se osećate nelagodno da dojite svoju bebu zbog bolesti COVID-19 ili drugih komplikacija, trebalo bi da vam se pruži podrška da vaša beba bezbedno dobije majčino mleko na bilo koji način koji je dostupan i vama prihvatljiv. To obuhvata:
      • Izmlazanje mleka;
      • Relaktaciju;
      • Donirano majčino mleko.
      Ispumpavanje mleka treba ponavljati svaka 2-3 sata (najmanje 8-10 puta u 24 sata, uključujući i noću), posebno u prvih nekoliko dana. Ovo signalizira dojkama da proizvode mleko i sprečava začepljene mlečnih kanala i infekcije dojke. Naravno, ruke treba svaki put prati najmanje pola minuta sapunom ili dezinfikovati sredstvom sa najmanje 60% alkohola.
    • Da li bebi treba stavljajti štitnik za lice ili masku?
      Štitnik za lice mogao bi povećati rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčadi ili slučajnog gušenja i davljenja. Bebe se često kreću. Njihovo kretanje može prouzrokovati da im plastični štitnik za lice začepi nos i usta ili da ih kaiš zadavi. Takođe ne postoje podaci koji podržavaju upotrebu zaštitnih maski kod beba za zaštitu od COVID-19 ili drugih respiratornih bolesti. Preporučuje se da deca starija od 2 godine nose masku u javnim okruženjima i kada su u blizini ljudi koji ne žive u istom domaćinstvu. Generalno, ne preporučuje se upotreba štitnika za lice kao zamena za maske za širu javnost, što se odnosi i na trudnice ili majke koje doje.

Info :

WHO — Q&As on COVID-19 and related health topics

CDCCenters for Desease Control and Prevention

Novi prilozi


Trudnoća

Daunov sindrom

Najučestalija trizomija

v>